понеділок, 23 травня 2016 р.

Що таке віруси?



   Що таке вірус і що ми знаємо про віруси? Водночас багато і мало. Відомо, що вони викликають грип, кір, віспу, тропічні лихоманки, деякі види раку і лейкозів. Ми знаємо, що віруси, на відміну від всіх інших живих організмів, не мають клітинної будови. Антибіотики, що вбивають бактерії, для них нешкідливі. Віруси знаходяться на самому кордоні між живим і неживим. З «живої» 
сторони сусіди вірусів - найпростіші хламідії. З іншого - неживі полімери. 



  За своєю природою віруси є обов’язковими внутріш­ньоклітинними паразитами.

 Крім вірусів, є й інші структури, які демонструють окремі влас­тивості живого і можуть спричинити захворювання в різних групах організмів, наприклад віроїди, вірусоїди і пріони.

   Віроїди — це позбавлені оболонки невеликі молекули кільцевої, за­звичай одноланцюгової, РНК, що спричиняють захворювання рослин.

  Вірусоїди схожі на віроїди, але включені у структуру вірусу- помічника і реплікуються лише з його допомогою.

   Пріони — це особливий клас інфекційних агентів, винятково біл­кових, які не
містять нуклеїнових кислот, вони спричиняють тяжкі захворювання центральної нервової системи в людини та деяких ви­щих тварин.

  Віруси розпізнаються за наслідками свого розвитку в клітинах ха­зяїна. Вони руйнують цілі комплекси клітин, спричиняють ураження тканин, що призводить до різних захворювань.


10 наукових фактів про віруси


   
Більшість людей не роблять відмінностей між вірусами, бактеріями і найпростішими одноклітинними організмами. Між тим, всі ці істоти не тільки значно різняться друг з одним в розмірах, але й належать до різних біологічних типів.

Отже, десять цікавих, наукових обґрунтованих фактів про віруси: 

    1) Віруси не є живими в прямому сенсі слова. Поза організмом господаря вони не здатні на розмноження і являють собою всього лише молекулу ДНК, оточену білковою оболонкою. Активним він стає лише тоді, коли потрапляє в інший живий організм. Там він передає свою клітинну програму клітинам хазяїна, викликаючи їх повну трансформацію і перетворюючи на 
власні копії
.


2) Деякі віруси настільки малі, що здатні впровадити свою ДНК бактерії через їх мікроскопічні волоски, з допомогою яких вони рухаються. 


3) Віруси можуть заражати одноклітинні організми, бактерії, гриби, рослини, тварин і навіть інші віруси - тобто всі типи живих істот, що мешкають на планеті Земля 
4) В людських клітинах, так само як і в клітинах тварин, існують деякі непотрібні освіти. Вчені вважають, що це віруси, які прижилися в нас у результаті еволюції. 


5)  
У людському геномі присутні вірусні осколки, які беруть участь у розвитку ракових захворювань у людини.